Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočky,kocouři,koťata a vše okolo nich..

7. 2. 2008

Něco málo o kočkách.

Tento článek je pouze o otázkách a odpovědích.Rozhodla jsem se jej zveřejnit, když mě požádala paní redaktorka o pár odpovědí na otázky týkající se koček. Snad se vám toto počteníčko bude aspoň trochu líbit .Takže ,aby to nebylo jen pro čtenáře novin……

Otázka: Je to tak, že každá kočka loví myši? Je to kočkám dáno od narození, nebo se to musejí nějak učit?
Odpověď: Ano,všechny kočky loví myši.Jistě to mají v genech,ale fakt je ten,že matka své ratolesti umění lovu učí.Koťata ji sledují,napodobují její chování a zdokonalují se.Koťata narozená v přirozeném prostředí,myslím tím venkovní koťata,mají větší možnosti k naprostému zdokonalení.Koťata narozená v bytě loví také,ale číhají jeden na druhého,loví si tlapky i ocásky,loví hračky...Pravdou je,že kočky chované doma potřebu lovit nemají , potravu vždy najdou ve své misce, a v dospělém věku často ztrácí zájem o lov, tuto aktivitu podporují chovatelé hrou.

Otázka: Lze kočku, která nejeví o lov myší zájem, naučit, aby je chytala? Jak se to dělá?
Odpověď: Pokud kočka nejeví vůbec žádný zájem o lov, zřejmě ji to nenaučíte.Byl by to asi případ,kdy kotě bylo odchováno uměle,bez matky a nemělo příležitost se lovu přiučit.Za svou matku pak považuje člověka a ten jak známo neloví.Ale osobně jsem se s takovým případem nesetkala.

Otázka: Je kočka opravdu spolehlivým ochráncem domu před rozmnožením myší? Pomůže, když si pořídím více koček?
Odpověď: :Již kdysi dávno přišly kočky k lidským obydlím a protože člověk zjistil, že spolehlivě hubí škůdce a zachraňují úrodu ,začal kočky chovat.V některých zemích kočky uctívali a považovali je za posvátné.V Egyptě chránily obydlí i sýpky a byli jim stavěny sochy.Tady byly kočky považovány za božstvo a to asi hovoří samo za sebe.Vyvážení koček ze země bylo trestné, ale i tak se mořeplavcům podařilo nějaké chovné páry vyvézt a tak mohly kočky chránit obydlí před hlodavci i za mořem.

Otázka: . Loví myši raději kočky, nebo kocouři? Proč?
Odpověď: Na pohlaví nezáleží,myši bude lovit stejně dobře kocour jako kočka.I kastrovaná zvířata nadále loví myši,takže s pohlavím to zřejmě nesouvisí.

Otázka: Co kočky s ulovenými myšmi dělají? Živí se jimi, zabíjejí je, nebo je mají na hraní?
Odpověď: Na tuto otázku bude více odpovědí.Pokud kočka myš po ulovení sežere,je to opravdu proto ,že má hlad a hlodavcem jej zažene.Kočka,která dostává dostatek potravy myš uloví,zakousne a přinese domů svému páníčkovi, ten ji totiž živí a tak mu to chce oplatit, on si sám přece nic neuloví.Pokud vidíte kočku,která si s myší hraje, vezte, že to tak docela hra není.Kočka má z úlovku radost,skáče kolem něj a oslavuje,než ho doopravdy usmrtí.Kočky,které mají koťata, přinesou často myš,která je ochromená,ale ještě žije,jako kořist pro mladé ke získání loveckých schopností.To je přirozené chování koček- matek.

Otázka: Říká se, že kočka, která má od člověka dost potravy, už se za myšmi nehoní, co je na tom pravdy?
Odpověď: Na tuto otázku jsem již částečně odpověděla, ale pravdou je,že lov je pro kočku stejně tak zábava,jako vrozený instinkt.Kočka,která by nezvládla umění lovu by v přírodě nepřežila.

Otázka: Existují kočičí plemena, která loví myši spolehlivěji než jiná? Která to jsou? Jsou naopak plemena, která myši nikdy lovit nebudou - která to jsou?
Odpověď: :Plemen koček je spousta a zabývat se jimi jednotlivě by bylo nemožné.Dá se všeobecně říci, že přírodní plemena koček jsou spolehliví lovci a mezi ně patří nám nejvíce známá kočka domácí.Plemena ,která jsou vyšlechtěná a koťata pochází od nelovících matek již tak spolehlivými lovci asi nebudou, ale jak říkám, plemen je mnoho a o kočkách se stále dozvídáme nové poznatky.

Otázka: Jak je to s kočkami, které žijí výhradně v interiérech - jak se chovají při styku s myšmi? Loví je, nebo si jich nevšímají?
Odpověď: Tak co se týká našich koček,ty myš za svůj život ještě neviděly,takže je velmi těžké posoudit,jak by se k ní zachovaly.I když lovci jsou dobří,loví mouchy a další hmyz, který se do bytu dostane a to je pak lov!